Stručnjaci savjetuju: "Djeci nikako ne bi trebali bušiti uši iz par razloga"

U poslednje vrijeme skoro da svaka beba i dijete ima probušene uši, ali koliko je to dobro po djecu?


Činjenica je da je bušenje ušiju kod beba tradicija koja je ranije bila više zastupljena, a danas je uglavnom u ruralnim predelima. Međutim, ovo je baš vreme kada imamo pregršt informacija o tome koliko je bušenje ušiju kod male dece opasno.

Ovo se čini kao potpuno nerazuman potez roditelja koji je, prema mišljenju mnogih, loše po dete. Na primer, u Nemačkoj pedijatri su se jasno izjasnili protiv bušenja ušiju kod beba i male dece. bez obzira koliko male mindjuše stavljali ili koji materijala.



A pošto malo dete ne može da da saglasnost, bušenje ušiju se smatra nanošenjem telesne povrede. Pedijatri generalno upozoravaju da postoji opasnost od infekcije. Ranica koja nastane je "ulaz" za klice koje mogu da izazovu upale i to nakon što već rana zaraste.

Sem toga, postoji realna opasnost da deca za vreme igre povrede uvo, odnosno povuku minđušu i pocepaju ušnu resicu. Zbog toga pedijatri preporučuju da deca nose minđuše od 12. godine. Naravno, svi koji se bave bušenjem ušiju i prodajom minđuša tvrdiće da je ta preporuka glupost.



Ali će biti i onih koji će tvrditi da je sasvim dovoljno da dete samo zatraži da mu se probuše uši. Dijete nije sposobno da donosi razumne odluke i takve tvrdnje padaju u vodu. Minđuša nije neophodna stvar a u drugom slučaju može naškoditi.

Pokreće Blogger.